Tai Shan Temple - Photo By Hamed Katoozi
Bamboo Jungle - Photo By Hamed Katoozi
Lama Temple - Photo By Hamed Katoozi
Forbidden City - Photo By Hamed Katoozi
Bamboo Jungle - Photo By Hamed Katoozi
Wudang Purple Heaven Temple - Photo By Hamed Katoozi
Wudang Mountain - Photo By Hamed Katoozi

پرینت

سوابق و تجربیات استاد کاتوزی



آشنایی  با سوابق و فعالیت های حامد کاتوزی :
موسس و مدیر عامل «موسسه‌ی ورزشی ووشو و مطالعات انرژی درونی ایرانیان»  و آکادمی حرفه‌ای ره ‌سان


حامد کاتوزی مدرس تای‌چی، چی‌کنگ و فعال محیط‌ زیست،فعالیت حرفه‌ای خود را در رشته تای‌چی و چی‌کنگ از سال ۱۳۷۸ در ایران آغاز کرد. او با تجربه‌ی سبک‌های مختلف ووشو از حضور اساتید معتبری در ایران بهره برد. هم‌چنین در سال‌های بعدی فعالیت خود با سفر به چین، تایلند، هنگ‌کنگ و چند کشور دیگر با برجسته‌ترین اساتید صاحب‌سبک، تای‌چی و چی‌کنگ ارتباط برقرار کرد و آموزه‌های خود را جهت رشد تای‌چی، چی‌کنگ و تویی‌شو در سطح بالاترین استاندارد‌های جهانی ادامه داد.
وی در ابتدا سبک‌های استاندارد نسل اول تای‌چی را نزد استاد داداشی، مصطفی داوودی‌پناه و حسین میرمحمدی فرا گرفت و موفق به کسب دان ۳ تای‌چی از استاد داداشی و همین‌طور مسئولیت کمیته‌ی مطالعات و پژوهش تای‌چی شد. حامد کاتوزی در سال ۱۳۸۶ نخستین نشریه‌ی تخصصی تای‌چی و چی کنگ را در ایران راه‌اندازی کرد. از آنجا که او همواره به دنبال رسیدن عمق بیشتر در تمرین‌ها بود، ادامه‌ی تمرینات پیشرفته‌تر و مطالعات حرفه‌ای خود را در کشور چین نزد اساتید اصیل‌زاد و صاحب‌سبک تای‌چی و چی‌کنگ ادامه داد. خیلی زود دریافت نواقصی در دانشِ آن زمانِ برخی مربیان تای‌چی و چی‌کنگ در ایران وجود دارد و برای تصحیح آن نواقص و پیش‌بُرد سطح آموزشی پیشنهادهایی به مسئولان سبک تای‌چی وقت ارائه کرد. اما پس از عدم موافقت و استقبال آن اساتید برای تغییر رویه و ارتقا دانش فنی، خود اقدام به تاسیس موسسه‌ی مطالعاتی و ورزشی جدیدی با همراهی تیمی حرفه‌ای و جمعی از مربیان تای‌چی کرد و روندی نوین در آموزش پایه‌ گذاشت. او پس از تکمیل برخی مقاطع تحصیلی خود روش آموزشی جدیدی را در ایران ارائه کرد که بر پایه‌ی آموزش تخصصی بخش‌های مختلف تای‌چی و چی‌کنگ بود. شایان ذکر است این اقدام تاثیری بسزا در فراگیری عمق بیشتر تای‌چی و چی‌کنگ و همین‌طور گسترش این هنر‌های زیبا و اصیل در ایران داشت. پس از گذشت مدتی کوتاه، برای گسترش هرچه بیشتر تای‌چی و چی‌کنگ تخصصی  فدراسیون ووشو اقدام به جایگزینی مسئولان این سبک کرد و حامد کاتوزی از سوی فدراسیون ووشو ایران به عنوان  دبیر و عضو هیات ‌رئیسه‌ی سبک تای‌چی منصوب شد. کاتوزی همچنین از سوی اداره ورزش و جوانان شمال‌غرب تهران، مسئول هیات ووشو این منطقه در تهران شد و همین‌طور برای گسترش همگانی تای‌چی و ووشو، به عنوان دبیر انجمن ووشو شهرداری تهران انتخاب شد.

 او اکنون بیش از پیش در مسیر ارتقا سلامت جامعه فعال است.



سوابق و تجربیات تای چی :

حامد کاتوزی در ابتدا به تمرین سبک استاندارد تای‌چی‌چوان و برخی دیگر از سبک‌های ووشو مانند هان‌گار و بخش مبارزه‌های آزاد ووشو (سان‌شو) پرداخت و در این حوزه، موفق به کسب 10 مدال جهانی و 12 مدال داخلی شد.
در زمینه‌ی تای‌چی‌چوان و فرم‌های استاندارد و مدرن این سبک و همین‌طور بخش دوی‌لین تای‌چی (مبارزه‌ های دو یا چند نفره‌ی تای‌چی) از محضر استاد بزرگ لی دو یین Grandmaster Li Deyin و استاد بزرگ هوفنگ یو Grand Master Hufeng You بهره برد و در مسابقه‌های جهانی این رشته 5 مدال قهرمانی جهان کسب کرد. همچنین وی به فرم‌های سنتی تای‌چی علاقه‌مند شد و سبک‌های چِن سنتی و یانگ سنتی را تجربه کرد که در این رشته نیز مفتخر به کسب 2 مدال کشوری در اولین فستیوال ووشو سنتی ایران شد. سپس از آن‌جا که به جنبه‌ی درونی و انرژتیک هنر تای‌چی نیز علاقه‌مند بود، توجه خود را به سمت فرم‌های درونی و معنوی تای‌چی سوق داد و از سال 1389 به صورت تخصصی در فرم‌های سنتی معنوی تای‌چی مانند برخی فرمهای خاص سبک یانگ سنتی ، فرم‌های تای‌چی چی‌کنگ و فرم‌های تائوئیستی وودانگ به تمرین می‌پردازد.



(روستای چن جیاگو ، مدرسه اصلی چن تای چی)  

کاتوزی، در زمینه‌ی فرم‌های سنتی تای‌چی از محضر اساتید بزرگ این رشته‌ها از جمله،
 استاد بزرگ چن ژنگ لی Chen Zheng lei Grand Master ، استاد بزرگ چن شیائو وانگ Grand Master Chen Xiao Wang ،  استاد بزرگ هوفنگ یو Grand Master HufengYou





همچنین در زمینه فرمهای درونی  تای چی از محضر استاد بزرگ مانتاک چیا Grand Master Mantak chia و استاد بزرگ جامپا مکنزی استوارت Master Jampa Mackenzie Stewart بهره برد و فرمهای درونی تای چی چی کنگ و تخلیه انرژی در تای چی (فاجین) را آموخت .  
فرمهای تائو ئیستی وودانگ و فرم سریع تای چی و تکنیک های تخیله انرژی تای چی وودانگ (فا جین) را نیز از استاد بزرگ ژونگ یون لنگ Grand Master  Zhong Yun Long و استاد ژونگ شوئه چائو  Master ZHONG  Xuechao آموخت .  همچنین در معابد این کوهستان به تکمیل تحصیل خود در فلسفه تائو و مفاهیم تائو در تای چی پرداخت .

 

فعالیت‌های فوق در رشته‌ی تای‌چی به همراه یک تز جامع در تای‌چی که به فدراسیون جهانی ووشو ارائه شد، در نهایت و در سال 2010 منتهی به کسب دان 4 بین‌المللی ووشو-تای‌چی‌چوان (نشان ببر ووشو) گردید. این نشان برای نخستین‌بار به یک ایرانی تعلق گرفت. همچنین او در سال 2013 موفق شد دان 5 بین‌المللی ووشو (نشان ببر نقره‌ای) را از انجمن ووشو چین دریافت کند.

 




(مراسم اعطای دان ۴ بین المللی - نشان ببر ووشو سبک تخصصی تای چی چوان ۲۰۱۱)

حامد کاتوزی در سال ۲۰۱۳ موفق به کسب عنوان مربیگری بین‌المللی تای‌چی‌چوان از فدراسیون جهانی ووشو شد. 

با وجود درخشش‌های بین‌المللی و رسیدن به سطح استاندارد جهانی، کاتوزی در ادامه کسب تجربیات در تای‌چی، با معرفی فرم‌های نسل سوم تای‌چی‌چوان، توانست به کسب تجربه نزد استاد بزرگ وانگ ار پینگ Wang Er Ping  سرمربی تیم ملی چین بپردازد و در سال ۲۰۱۴ با تشکیل اولین تیم ملی تای‌چی‌چوان ایران برای اولین دوره‌ی مسابقه‌های قهرمانی جهان تای‌چی‌چوان چنگ‌دو چین به عنوان سرمربی و سرپرست تیم ایران از سوی فدراسیون ووشو کشور انتخاب شد. همچنین در سال ۲۰۱۵ با شرکت در دوره‌ی پیشرفته‌ی مربیگری بین‌المللی ووشو، به عنوان تنها  نماینده‌ی ایران از سبک‌ تای‌چی موفق به کسب مربیگری بین‌المللی ووشو در کشور ایتالیا شد.

 

 

 

 

تجربیات در حوزه ی تویی شو :

هم‌زمان با تحصیل تای‌چی حامد کاتوزی به تویی‌شو هم علاقه نشان داد و در این راستا از محضر بسیاری از استاید معتبر جهانی این رشته بهره برد و به توسعه و آموزش این هنر در ایران پرداخت.



وی پس از کسب نخستین عنوان قهرمانی جهان در تویی‌شو و بهره‌گیری از محضر استاد بزرگ تیان جین لونگ Grand Master Tian JinLong  (استاد بین‌المللی تویی‌شو ، استاد دانشگاه شانگهای و پکن و مسئول برگزاری اولین مسابقات جهانی تویی‌شو و تدوین‌کننده‌ی قوانین بین‌المللی مسابقه‌های جهانی تویی‌شو) ، نخستین دوره‌ی تخصصی تویی‌شو (بخش مبارزات حسی تای‌چی) را در سال 1388 در ایران برگزار کرد. لازم به ذکر است این مدرسه‌ی تویی‌شو همچنان به پرورش هنرجویان در گروه‎‌های سنی مختلف می‌پردازد و حاصل آن پرورش 2 قهرمان جهان در مبارزات جهانی تویی‌شو در هنگ‌کنگ 2011 بود که باعث افزایش اعتبار ایران در این رشته‌ی تخصصی در جهان شد.



(کسب اولین مدال جهانی مبارزات تویی شو از ایران - هنگ کنگ ۲۰۰۹)


سوابق چی کُنگ :

 

حامد کاتوزی در تمام این سال‌ها و در کنار فعالیت‌های آموزشی‌اش در حوزه‌ی تای‌چی و تویی‌شو، با بهره‌گیری از محضر بزرگ‌ترین اساتید چی‌کنگ در جهان، دانش و تجربه‌ی خود را در چی‌کنگ تخصصی ارتقا داد. او پس از حضور در محضر استاد بزرگ مانتاک چیا Grand Master Mantak chia و استاد بزرگ جامپا مکنزی استوارت Master Jampa Mackenzie Stewart  و تایید استاید بزرگ این رشته، برای نخستین بار در ایران دوره‌های تخصصی چی‌کنگ را در سال 1389 پایه گذاشت که به پرورش هنرجویان بسیاری در این رشته منتهی شده و همچنان در ایران معتبر‌ترین دوره‌های تخصصی چی‌کنگ است که بسیار مورد توجه علاقه‌مندان و متخصصان قرار گرفته است. علاوه بر این، کاتوزی خود در این سال‌ها به تحصیل این دانش اصیل ادامه می‌دهد. 





وی چی‌کنگ‌های سخت رزمی و مکتب ذن را که توسط بودی‌دارما پایه‌گزاری شده بود را در معبد شائولین آموزش دید و آموزه‌ها و تخصصش به تایید اساتید این معبد رسیده است.



(غاری که بودیدارما در آن پس از ۹ سال مراقبه مکتب ذن را پایه گذاری کرد.)

مرحله‌ی بعدی یادگیری و کسب تجربه برای کاتوزی، حضور در کوهستان وودانگ بود. او چی‌کنگ‌های تائو‌ئیستی (چی‌کنگ پنج عنصر، ئی‌چینگ و پنج حیوان) را در کوهستان وودانگ و معابد این کوهستان نزد سرشناس‌ترین اساتید این رشته، از جمله استاد بزرگ ژونگ یون لنگ Grand Master Zhong Yun Long و استاد ژونگ شوئه چائو  Master ZHONGXuechao آموخت.  

کاتوزی در پی تکمیل تحصیلات خود در فلسفه‌ی تائو به کوهستان تای‌شان (Tai Shan) رفت و در معبد بزرگ تای‌شان دانش خود را در حوزه‌ی مراقبه‌های پیشرفته‌ی تائو و مودراهای تائو تکمیل کرد. سپس به معبد بزرگ ژونگ یوئه (Zhong Yue Temple) که قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین معبد تائو در چین به حساب می‌آید، سفر کرد و به مطالعه‌ی ئی‌چینگ پرداخت. همچنین، مدتی در پکن در معبد ابر سفید (White CloudTemple) به مطالعه‌ی تاریخ تائو و مباحث ستاره‌شناسی این مکتب پرداخت. 



(کوهستان و معبد بزرگ تای شان)

وی در پی کسب تعلیمات خود به معبد 8 جاودانه (Eight Immortal) در شیان چین رفت و دانسته‌های خود را در‌باره‌ی تمرین‌ها و مراقبه‌ی مدار کیهانی کوچک و مدار کیهانی بزرگ تکمیل کرد. شاید یکی از مهم‌ترین دستاوردهای کاتوزی در حوزه‌ی آشنایی با فلسفه‌ی تائو بهره‌گیری از آموزه‌های اساتید این معبد برای تفسیر کتیبه‌ی کهن مدار کیهانی کوچک باشد. 

 



(کنیبه اصلی مفهوم مدار کیهانی کوچک در تا‌ئو)



(معبد ژونگ یوئه - بزرگترین و کهن ترین معبد تائو در جهان)

همچنین تمرین‌های ریشه دواندن در چی‌کنگ رزمی، فرم‌های تای‌چی چی‌کنگ ، پیراهن آهنین ، باز کردن مدار عالم صغیر و غیره را در تائو گاردن در تایلند تحت نظر استاد بزرگ مانتاک چیا انجام داد و فرا گرفت.




(اجرای تمرینات ریشه دواندن در چی کنگ)

از دیگر تجربه‌های حامد کاتوزی‌ می‌توان به تحصیل در چی‌کنگ درمانی در مرکز طب سنتی پکن، گذراندن دوره‌های تابش و انتقال «چی»، طب فشاری و نقاط انرژتیک بدن، تئوری طب سوزنی و مریدین‌ها، پاک‌سازی هاله، آناتومی عضلات و تاندون‌ها، فیزیولوژی بدن، طراحی تمرین‌های ورزشی و آمادگی جسمانی و علوم تغذیه در طب چینی اشاره کرد. 

همچنین چی‌کُنگ‌های رزمی و فاجین را نزد اساتید بزرگ TianJiglu , Chen xiao Wang , jampa mackanzie stwart , Mantak chia , Wang er ping , Zhong yun long آموخت و اولین دوره‌‌های فاجین و چی‌کُنگ‌های رزمی را در ایران راه‌اندازی و برگزار کرد.




(اجرای تمرینات پیراهن آهنین در چی کنگ)

 


خلاصه سوابق مدیرتی و آموزشی :

 

حامد کاتوزی از سال 1382 به صورت فعال مشغول به تدریس تای چی ، چی کنگ و تویی شو است .
در سال 1385 به عنوان مسئول کمیته مطالعات و پژوهش تای چی چوان و سبکهای نرم درونی ووشو انتخاب گردید .
در همان سال نشریه تخصصی تای چی چوان را تاسیس نمود و به عنوان سردبیر آن نشریه فعالیت چشمگیری داشت .
در دوره از مسابقات جهانی ، سال 2009 و 2011 مسئول تیم ایران در مسابقات جهانی هنگ کنگ بود .
در سال 1389 موسسه ورزشی ووشو و مطالعات انرژی درونی ایران را تاسیس کرد و به عنوان مدیر این موسسه مشغول به فعالیت است .
در همان سال به عنوان مسئول کیمته تحقیقات و پژوهش هیات ووشو استان تهران انتخاب گردید .
همچنین در سال 1389 اولین دوره های تخصصی چی کنگ را در ایران راه اندازی نمود .
در سال 1390 به عنوان مسئول انجمن ووشو شهرداری منطقه 2 تهران انتخاب شد .
همچنین، در این سال‌ها او کارگاه‌ها و همایش‌های تخصصی متعددی را در سطح کشور برگزار کرده که برخی از آن‌ها بدین قرارند: 

 • برگزاری کارگاه معرفی تای‌چی و چی‌کنگ و بررسی تاثیرات آن در دانشگاه آزاد کرج دانشکده‌ی روان‌شناسی
  -  برگزاری کارگاه آموزشی و تحقیقاتی چی‌کنگ در کنگره‌ی بین‌المللی درمان‌های حمایتی سرطان در دانشگاه شهید بهشتی
  - برگزاری کارگاه‌های تخصصی چی‌کنگ به صورت دوره‌ای در شیراز
  -  ارائه‌ی سخنرانی معرفی چی‌کنگ  برای پزشکان در بیمارستان خاتم تهران
  -  برگزاری برنامه‌های تحقیقاتی مختلف با کارشناسان طب مکمل وزارت بهداشت
  -  برگزاری دوره‌های تحقیقاتی آموزشی تای‌چی و چی‌کنگ در درمانگاه شهید شهرستانی
  -  برگزاری دوره‌های آموزشی و بازتوانی از طریق چی‌کنگ برای بیماران مبتلا به سرطان در موسسه‌ی  سپاس
  -  برگزاری دوره‌های تخصصی چی‌کنگ برای پزشکان طب سوزنی ایران
  - ارائه‌ی نخستین تز تحقیقاتی تای‌چی از ایران به انجمن ووشو چین . 




(معرفی چی کنگ در کنگره بین المللی درمان های حمایتی سرطان - دانشگاه شهید بهشتی ۱۳۸۹)

هم‌اکنون، موسسه‌ی ورزشی ووشو و مطالعات انرژی درونی ایران با بیش از 40 مرکز آموزشی در ایران و اجرای پروژه‌های تحقیقاتی مختلف و ابزار‌های وسیع رسانه‌ای به صورت فعال تحت نظر استاد کاتوزی مشغول به آموزش و گسترش این هنرهای زیباست.




(دریافت جایزه ویژه و تقدیرنامه به عنوان مدیر تیم برگزیده مسابقات - هنگ کنگ ۲۰۱۱)

حامد کاتوزی همچنین وب‌سایت‌های تخصصی تای‌چی، چی‌کنگ و تویی‌شو را در سال 1383 راه‌اندازی کرد که یکی از منابع اصلی برای علاقه‌مندان به تای‌چی و چی‌کنگ و جزو اولین سایت‌های تخصصی این رشته‌ها در ایران است. استاد کاتوزی از سال 1383 به صورت فعال تحت نظر فدراسیون ووشو ایران و سازمان تربیت بدنی مشغول به تدریس ابعاد مختلف این هنر زیبا در ایران است که حاصل آن پرورش قهرمانان مختلف ملی و بین‌المللی و پرورش مربیان و داوران بسیار در رشته تخصصی تای‌چی‌چوان بوده است.




(معبد شائولین)

برخی از فعالیت‌ها و افتخارات حامد کاتوزی:


-   اولین دارنده‌ی دان 5 بین‌المللی (نشان ببر نقره‌ای ووشو) سبک تخصصی تای چی چوان از ایران
-  مفتخر به کسب 10 حکم قهرمانی جهان در تای‌چی و مبارزات توییشو 

-  دارنده‌ی مدرک مربی‌گری بین‌المللی تای‌چی‌چوان از فدراسیون جهانی ووشو در سال ۲۰۱۳ و 2015 (ایتالیا)


- نخستین قهرمان ایرانی مبارزه‌های تویی‌شو
-  دارنده‌ی 9 حکم قهرمانی ملی و استانی
-  دارنده‌ی مدارک مربیگری و داوری درجه ۱ از فدراسیون ووشو ایران

- سرمربی نخستین تیم ملی تای‌چی‌چوان فدراسیون ووشو ایران
- سرپرست سه دوره تیم‌های تای‌چی ایران در مسابقات بین‌المللی
- مدرس و ممتحن استاژهای فنی و ارتقای دان تای چی در فدارسیون ووشو
- مدرس دوره‌های مربیگری تای‌چی در فدراسیون
- طراح دوره‌های چی‌کُنگ و تای‌چی برای محیط کار و سازمان‌ها 

- طراح و مدرس اولین دوره‌های تخصصی فاجین و چی‌کنگ‌های رزمی در ایران
- مجری و برگزار‌کننده‌ی اولین دوره مسابقات سنتی و سبک‌های مختلف تای‌چی
- مجری و برگزارکننده‌ی اولین دوره قهرمانی مبارزات تویی‌شو در ایران 

- مجری ۲ دوره مسابقات قهرمانی کشور تای‌چی‌چوان و قهرمانی مبارزات تویی‌شو
- مدرس کارگاه‌های آموزشی تخصصی فدراسیون ووشو 
سرداور و عضو هیات ژوری مسابقات قهرمانی کشور تای‌چی و تویی‌شو 

 

 
اولین دوره مسابقات قهرمانی جهان تای چی - چنگ دو چین ۲۰۱۴