Tai Shan Temple - Photo By Hamed Katoozi
Bamboo Jungle - Photo By Hamed Katoozi
Lama Temple - Photo By Hamed Katoozi
Forbidden City - Photo By Hamed Katoozi
Bamboo Jungle - Photo By Hamed Katoozi
Wudang Purple Heaven Temple - Photo By Hamed Katoozi
Wudang Mountain - Photo By Hamed Katoozi

پرینت

مریدین ها و کوترال ها – تئوری جینگ لو Jinglou

مریدین ها و کوترال ها – تئوری جینگ لو Jinglou


مریدین ها و کوترالها ، عبارتند از مسیر هایی که چی و خون بدن انسان در آنها جریان دارد . این مجموعه از داخل با ارگانهای زانگ – فو ارتباط داشته و سرتاسر بدن پخش می شوند و با تشکیل یک شبکه وسیع و برقراری ارتباط بین بافتها و ارگانها ، یک سیستم واحد بوجود می آورند . مریدین ها که تنه اصلی این مسیر ها هستند . بصورت طولی حرکت کرده و به داخل بدن می روند ، در حالیکه کوترالها از مریدینها جدا شده با حرکت عرضی به سمت سطح بدن می آیند . مجموع کوترالها و مریدینها ، جینگ لو Jinglou نامیده می شود . این مجموعه شامل دوازده مریدین منظم ، هشت مریدین اضافی ، پانزده کوترال ، دوازده مریدین انشعابی ، دوازده ناحیه عضلانی و دوازده ناحیه پوستی است .
دوازده مریدین منظم عبارتند از  ، سه مریدین دستی یین  ، سه مریدین دستی یانگ ، سه مریدین پایی یین ، سه مریدین پایی یانگ و سه مریدین . این مریدین ها را مریدین های منظم Regular می نامند ، چون تنه های اصلی این سیستم هستند . روش نامگذاری این مریدین ها بر اساس سه عامل اصلی ، که عبارتند از دستی یا پایی بودن ، یین یا یانگ بودن و ارتباط آنها با ارگانهای زانگ و فو می باشد . هریک از اندامهای فوقانی (دستها) و اندامهای تحتانی (پاها) به شش ناحیه تقسیم می شوند که به ترتیب با سه مریدین یین و یانگ تغذیه می شوند . بین مریدینهای یین و یانگ ارتباط داخلی و خارجی برقرار است . مریدین های یین با ارگانهای زانگ در ارتباط بوده و بیشتر بر سطح داخلی اندام توزیع می شوند ،در حالیکه مریدین های یانگ با ارگانهای فو مرتبط هستند و بیشتر بر سطح خارجی اندام توزیع می شوند .


از مریدینهای اضافی Extra ، دوتای آنها از بقیه مهمترند که مریدینهای Du و Ren  نام دارند .   توضیح بقیه مریدین ها از بحث این کتاب خارج است .
وظیفه مریدین ها و کوترال ها :
انتقال انرژی چی و خون و برقراری تعادل بین یین و یانگ
مقاومت در برابر پاتوژنها و بارز ساختن علائم و نشانه ها
انتقال تأثیرات درمانی و برقراری تعادل بین کمبود ها و فزونی های انرژی


توزیع چهارده مریدین :
دوازده مریدین منظم به اضافه مریدینها دو Du و رِن Ren ، چهارده مریدین نامیده می شوند . دوازده مریدین منظم به طور قرینه در دوطرف بدن توزیع می شوند . مریدین های Du  و Ren نیز در خطوط میاین پشت و جلوی بدن توزیع شده اند .


کانال Du  و کانال Ren
همانطور که ذکر شد از مریدینهای اضافی Extra ، دوتای آنها از بقیه مهمترند که مریدینهای Du و Ren  نام دارند . Du  به معنی تسلط و فرمانروایی است ، این مریدین روی خط میانی پشت بدن (روی ستون مهره ها) مسیر خود را طی می کند و بر تمام مریدین های یانگ تسلط دارد  . Ren  به معنای پروراندن و مسئول بودن است ، مسیر این مریدین خط میانی جلوی بدن (از میان دو ابرو تا پرینیوم) است و مسئول تمامی مریدین های یین در بدن است . کانال Ren یا کانال کارا  انرژی یین را در خود جاری می سازد ، این کانال از نقطه پایین چشم سوم ، شروع شده و تا پرینیوم یا میان دو راه ادامه پیدا می کند . به این کانال کانال آب نیز می گویند که چاکرا ها و مراکز انرژی جلوی بدن را به هم متصل می کند . کانال Du یا کانال حاکم انرژی یانگ را در خود جاری می کند ، به این کانال کانال آتش نیز می گویند و چاکرا ها و مراکز انرژی پشت بدن را به هم متصل می کند .  این دو کانال با یکدیگر در ارتباط بوده و همدیگر را پشتیبانی می کنند . چرخش بین این دو کانال پشت و جلوی بدن ، مداری از انرژی را خلق می کند که به آن مدار عالم صغیر یا مدار کیهانی کوچک (Xiao Zhou Tian) می گویند . وقتی که انرژی چی در کل بدن از تاج سر تا پایین پاها به چرخ در آید ، در حقیقت گویی انرژی آسمان و زمین توسط میدان انرژی انسان به هم متصل می شود ، به این مدار ، مدار عالم کبیر یا چرخه آسمانی بزرگ ( Da Zhou Tian) می گویند .


کانال Dai  و کانال Chung
Dai Mai یا کانال کمربدنی ، به کانالی گفته می شود که در دور کمر وجود دارد و وظیفه آن حفظ تعادل افقی انرژی چی است .  در صورت از بین رفتن ازن تعادل ، مرکزیت بدن از دست می رود . وقتی چرخش انرژی در کانال Dai به خوبی برقرار باشد ، ناحیه کمر بسیار قدرتمند خواهد بود . و از همه مهمتر اینکه دان تین در این محدوده قرار گرفته است و برای تنظیم دان تین می بایست این ناحیه کاملاٌ سلامت باشد .
کار اصلی Chung Mai یا کانال پرتابی واسط ، بر قراری ارتباط و پشتیبانی کانال Ren  یا Ren Mai  است . این تعامل مشترک ، چی کلیه ها را تنظیم می کند ، جائیکه اورجینال چی یا چی اولیه تولید شده است . این کانال همچنین ارتباط بین ستون مهره ها و مغز را برقرار می کند و در نهایت مغز را تغذیه کرده و در پی آن روح (shen) تغذیه می شود .


تدوین و تنظیم : استاد حامد کاتوزی
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریدهرگونه کپی برداری از این مطلب بدون مجوز کتبی پی گرد قانونی دارد

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی